Хипнозата е една от най-митичните и противоречиви терапии. Голяма част от това се дължи на грешната асоциация, която идва от филмови продукции и сценични представления. Но както, за съжаление, Супермен няма да долети до терасата ви и да ви помогне с цялото пране, така и митовете около хипнозата са плод на нечие въображение. Клинично доказана, хипнозата е метод, който може да ви помогне в различни аспекти от живота.
Мит №1: По време на хипнозата ще съм в безсъзнание
Има различни степени на хипноза – някои влизат в лека, друга в дълбока. Честа заблуда е твърдението, че по време на хипноза човек е в безсъзнание и може да извърши нещо против волята си. Човек влиза в хипноза точно толкова надълбоко, колкото иска. Хипнотерапевтите използват хипнозата като средство за подпомагане на позитивната трансформация у тези, които я желаят.
Мит №2: Ще остана завинаги хипнотизиран.
Макар и крайно привлекателно за филмовата индустрия, жертвата-затворник в състояние на транс е мит. По време на хипноза или транс, съзнателният ум затихва като позволява дълбока релаксация с фокусирано внимание, при което може да се достигнат различни мозъчни вълни като алфа, тeта и делта. Хипнозата е естествено състояние и човек влиза ежедневно в транс. На пример когато прави нещо еднообразно, монотонно и концентрирано, както когато мечтае или чете книга съсредоточено. Когато мечтаем, не „засядаме“ в мечтите си, макар и да ни се иска. Ние ежедневно минаваме през състояние на транс и от опит може да стигнете до извода, че никой до сега не е „заседнал“ там.
Мит №3 : Докато съм под хипноза, хипнотизаторът има цялата власт.
Хипнотизираният човек, който танцува патешкия танц, е колкото популярна асоциация, толкова и нереална. Това е измислица, създадена за забава на публиката. По време на хипноза, човек продължава да е господар на волята си. Въпреки че хипнозата работи с несъзнаваното, по време на процеса никой не влиза в ролята на властващ или подчинен. Човек не губи контрол над разума, поведението или действието си, и е в будно състояние.
Мит №4: Само слабохарактерните и слабоумните могат да бъдат хипнотизирани.
Може би един от най-древните митове свързани с хипнозата е, че се случва само на „слабаците“. Това произлиза от части и от грешното разбиране за хипноза като начин за контрол над някого. След като си изяснихме, че хипнотизаторите не контролират ума на хипнотизирания и, че последния е наясно какво се случва по време на хипнозата, можем спокойно да кажем, че тук няма силни и слаби.
Мит №5: Хипнозата произлиза от „Черната магия“ и свръхестественото.
Съжалявам, че ще ви разочаровам, но вашият хипнотерапевт няма супер сили и не е магьосник. Няма да щракне с пръст и „хоп“ да наблюдавате чудо и рязка промяна. Хипнотерапията се основава на години клинични изследвания от видни психолози. Дори психоаналитикът д-р Зигмунд Фройд е използвал метода в даден етап от кариерата си.