Счупи оковите

“Преди да лекувате някого, първо го попитайте дали е готов да се откаже от нещата, които са го разболели.” — Хипократ

Промяната може да бъде страшна, като всяко ново и непознато нещо. Затова по пътя ѝ тръгват само тези, които са готови или тези, които избират куражът пред страха, както и промяната пред познатото.

Преди да тръгнете по пътя към свободата, най-добре би било да опознаете мястото, от което започвате.


Стъпка 1. Направете ревизия на миналото си:
Разгледайте взаимоотношенията в семейството ви.

  • Откривате ли модели на съзависимост?
  • Кога и как е започнала?
  • Кой каква роля играе?

    Това може да ви помогне да осъзнаете несъзнателните модели, които имате и които най-вероятно следвате. А ако ревизирате отношенията си с приятели и колеги, откривате ли повторение?

 

 

Стъпка 2. Изберете себе си и се опознайте:
И никой друг освен теб не може да промени посоката на твоето собствено вътрешно пътуване. Мария Лалева

За да прекъснете порочния цикъл на съзависимост, трябва да насочите вниманието си върху себе си. Това може да бъде голямо предизвикателство, ако през целия си съзнателен живот сте приоритизирали друг.

  • Какво обичате да правите?
  • Какво ви носи смисъл?
  • Какво ви вдъхновява?
  • Какво сте искали да пробвате, но по една или друга причина не сте?
  • Как изглежда перфектният ден за вас?

В какво искате да вложите времето си?
Бъдете автентични и честни, както със себе си, така и другите. Пуснете страха от критика и от „какво ще кажат останалите“.

 

 

Стъпка 3. Приоритизирайте грижата за себе си:

 Прави ми впечатление, че за много съзависими това е едно от най-големите предизвикателства, с които се сблъскват. Помислете си от какво имате нужда и какво ви помага да се чувствате добре. Планирайте времето си така, че всеки ден — сутрин и вечер — да правите неща, които обичате и които ви носят удоволствие и смисъл. Отделете време за почивка, която храни ума и тялото ви.

 

Стъпка 4. Поставете здравословни граници.

В статията ми анатомия на доверието вече обясних какво са границите и защо са важни.

  • Наблюдавайте и си отбелязвайте нивото на негодувание и неприязън— кога ги изпитвате, с кого?
    Негодуванието обикновено се ражда, когато човек върви срещу себе си. Това може да изглежда по различен начин, като най-често срещаните са:
    когато някой казва „да“, а иска да каже „не“;
              – когато прави нещо, което не иска;
    когато таи своите очаквания скрити дълбоко в себе си и другите не се досещат сами;

  • Определете вашите „трябва“ и „по-добре да..“, които ви спират да поставите здравословни граници в отношенията ви с другите.
  • Дайте си време, за да отговорите или да реагирате:
    „Между стимула и реакцията има пространство. В това пространство е силата да изберем своя отговор. А в него се крият развитието и свободата ни.“ Виктор Франкъл

 

Стъпка 5. Определете върху какво имате контрол:
Както вече знаете от предишната статия, съзависимите се опитват да контролират другия. А всеки един от нас има право да контролира само себе си.

 

 

 

Предлагам ви да наблюдавате своите реакции към другите. Ако се хванете, че се опитвате да изконтролирате другия, поемете дълбоко въздух и сложете пауза. В тази пауза можете да прецените каква е вашата потребност и да я изговорите без да манипулирате. Не забравяйте, че в здравословните отношения има равенство — единият не подчинява другия. Следователно той/тя може да ви каже: „не“ и това не променя вашата себестойност.

А ето какво попада извън вашия обсег на контрол:

 

 

Пуснете това, което не е ваше за управление.


„Свободата означава отговорност; ето защо повечето хора се страхуват от нея.” — Джордж Бърнард Шоу

Не можем да накараме някого на сила да осъзнае как си пречи сам или как се върти в кръг. Промяната е възможна и трайна само когато човек я избере и осъществи със своето темпо. Тези няколко стъпки могат да поставят началото, но не могат да заменят терапията. Дали ще постигнете свободата, зависи само от вас. Аз винаги ще бъда насреща. Ако имате желанието да се срещнете със себе си в едно защитено пространство, можете да се свържете с мен.

 

Източник:
Mazzola, K. (2019). The Codependency Recovery Plan: A 5-Step Guide to Understand, Accept, and Break Free from the Codependent Cycle. Althea Press