Психовампири II

Предстои ви среща с втория квартет вампири.

Първи на сцената излиза студеният вампир:

 

 

 

„Здравейте! Може би се питате с какво съм заслужил този прякор и не са ли всички вампири студени? НЕ! Моят чар се изразява в това да гледам на всяка интеракция като на бизнес сделка. Къде в бизнес сделките има място за емоции, чувствителност и и състрадание? Писна ми да слушам, че съм бил студен. Аз съм практичен!

Не съм романтичен и нямам идея защо продължавам да привличам към себе си жени, които са много емоционални и все искат да стопят „леда“ в мен. Само не разбирам кой им е казал, че аз искам този „студ“ да си отиде?“

Ако сте от хората, които спасяват и имате нужда от антидот, ето рецептата:
(1) Откажете се да променяте другия. Това не зависи от вас, а от него.
(2) Когато разговаряте с много рационален човек, заложете на рационалното във вас.
(3) За да защитите емоционалният си свят, избягвайте взаимоотношения с емоционално нестабилни хора.

 

 

 

 

 

Това е невежият вампир. Няма желание да се представи, защото е много зает да прави няколко неща едновременно. Може да ви попита как сте, но няма да изслуша отговорът. Причините за това може да са две: или е самовлюбен, или не знае как да се справя със собствените си емоции. Притрябвало са му и вашите.

Хората, които общуват с този тип вампир, се чувстват празни и започват да си мислят, че за нищо не стават. Така започват да обвиняват себе си и поемат чуждата отговорност. Затова е важно да диференцирате — кое е ваше и кое е на другия.

 

 

 

 

 

 

 

“Здравейте! Аз съм учтивият вампир. Може би се чудите как така хем вампир, хем учтив. Да ви кажа честно и аз не разбирам. В действителност съм много учтива и грижовна. Все се старая другите да са добре. Винаги поставям техните нужди пред своите и недоумявам как все се получават едни странни недоразумения. Колкото повече се опитвам да не съм в тежест на някого, толкова повече ми намекват, че съм такава. Питам се как е възможно?!


Казват, че любезността може да бъде дразнеща и изтощаваща. Вярвайте ми, от личен опит знам колко изтощава, ама дразнеща?!

Все се опитвам да помогна на всеки и да бъда на линия, когато някой има нужда от помощ. Понякога започвам едно нещо и успоредно с него подхващам друго, за да помогна на колега. Вместо да ме похвалят и да ми кажат колко съм инициативна, ме уволняват! Можете ли да си представите?

Шефът ми каза, че имам проблеми с времепланирането. Според него, не мога да приоритизирам и рядко довършвам започнатото до край. Сякаш това не му беше достатъчно, ами изтъкна, че задавам много въпроси и рядко взимам решения сама. Аз какво да направя, че той не ме разбира! Причината не е, че не мога да поемам отговорност, а защото съм учтива…“

Учтивите вампири обикновено са израснали в условна любов. Научили са се да приоритизират другия и по този начин да печелят вниманието на родителите. Нещо, върху което е препоръчително да работят, е самочувствието, както и изследването на своите силни и уязвими страни. Така ще могат да си поставят по-реалистични цели.

Ако в живота ви има учтив вампир, с който имате чести интеракции, ви препоръчвам:

(1) Избягвайте да го критикувате. Това ще стартира един порочен кръг, в който вампирът ще се опита да ви се докаже и хареса, като влага повече от себе си и търси постоянна обратна връзка от вас.

(2) Внимавайте колко често го питате какво прави и докъде е стигнал с определена задача. Това ще увеличи неговата несигурност и колебание, които ще предизвикат допълнително забавяне в изпълнението на задачата.

 

 

Това е амбициозният вампир, който се цели постоянно високо. Няма постижение, което да го удовлетвори. Затова в момента, в който

постигне определена цел, си поставя нова. Постоянно иска още и още…

Отвътре е зейнала една пропаст — още от ранно детство. Когато е бил малък вампир, родителите му са били студени и не са го дарявали с любов и внимание заради самия него. Единственият начин, по който е успявал да им привлече вниманието, е било чрез постижения отвъд средностатистическия резултат.

Затова не е изненадващо, че е труден и за шеф, и за партньор. Поставя летвата високо, както за себе си, така и за другите. Амбициозният вампир не знае какво е почивка и не знае как да  бърза бавно.

В негов плен попадат тези, които се поставят в зависимост от външни влияния и чуждото одобрение.  Така сами убиват своето самочувствие и енергия. Плащат изключително висока цена, за да угодят на другите, които рядко отбелязват заслугите им.

Ако четейки се припознавате или във вампира, или в неговата жертва, ето рецептата за антидот:
(1) Научете се да обичате себе си така, както ви се е искало някой друг да ви обича. Вашата значимост не е обстоятелствена. Тя е вродена!
(2) Работете върху своята самооценка. Ако имате нужда от помощ, винаги може да се свържете с мен.
(3) Оградете се с хора, които ви подкрепят и обичат заради това, което сте, а не заради това, което правите.

В следващата статия ще се запознаете с последната четворка.

 

Източник:
Peseschkian, H., & Voigt, C. (2015). Psychovampires: a positive approach to energy suckers. AuthorHouse